  • LM3S8530-EQC50-A2T
LM3S8530-EQC50-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S8530-EQC50-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S8530-EQC50-A2T
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
96KB 96K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000 Series LM3S8530 100 Pin 50MHz 2.5V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 10760
Step5Bar-code shipping tag
LM3S8530-EQC50-A2T
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    LM3S8530
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    96kB
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • Program Memory Size
    96KB 96K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
  • Number of Timers/Counters
    6
  • Address Bus Width
    8
  • Length
    14.2mm