  • LM3S9D90-IQC80-A2
LM3S9D90-IQC80-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9D90-IQC80-A2
HK JDW NO:
815-LM3S9D90-IQC80-A2
Package:
LQFP
Datasheet:
Description:
Microcontroller 100 Pin 80MHz 1.3V LQFP
Quantity:
In Stock : 3047
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9D90-IQC80-A2
  • Package / Case
    LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    72
  • RAM Size
    96kB
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    80MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    60
  • Number of UART Channels
    3
  • Number of ADC Channels
    2
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm