  • LM4040BEX3-3.3
LM4040BEX3-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM4040BEX3-3.3
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-LM4040BEX3-3.3
Package:
Datasheet:
LM4040BEX3-3.3
Description:
0.65mm PMIC
Quantity:
In Stock : 6447
Step5Bar-code shipping tag
LM4040BEX3-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BICMOS
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    0.2%
  • Temp Coef of Voltage-Max
    100 ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm