  • LM4040C25IDCKRG4
LM4040C25IDCKRG4
advertisement
Manufacturer No:
LM4040C25IDCKRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040C25IDCKRG4
Package:
SC
Datasheet:
Description:
PMIC 1 Channel 5V SC
Quantity:
In Stock : 12750
Step5Bar-code shipping tag
LM4040C25IDCKRG4
  • Package / Case
    SC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Current - Cathode
    75μA
  • Voltage Reference
    2.5V
  • Length
    2mm