  • LM4040C25QFTA
LM4040C25QFTA
advertisement
Manufacturer No:
LM4040C25QFTA
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-LM4040C25QFTA
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
LM4040C25QFTA
Description:
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4040C25QFTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.915mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G3
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    100 ppm/°C
  • Current - Cathode
    68μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.3mm