  • LM4040CEM3-2.5+T
LM4040CEM3-2.5+T
advertisement
Manufacturer No:
LM4040CEM3-2.5+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-LM4040CEM3-2.5+T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
LM4040CEM3-2.5+T
Description:
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4040CEM3-2.5+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM4040
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Output Voltage-Max
    2.5125V
  • Output Voltage-Min
    2.4875V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    100 ppm/°C
  • Current - Cathode
    65μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height Seated (Max)
    1.12mm
  • Length
    2.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C