  • LM4040D25ILPRE3
LM4040D25ILPRE3
advertisement
Manufacturer No:
LM4040D25ILPRE3
HK JDW NO:
815-LM4040D25ILPRE3
Package:
TO-226
Datasheet:
Description:
PMIC 1 Channel 5V TO-226
Quantity:
In Stock : 13899
Step5Bar-code shipping tag
LM4040D25ILPRE3
    Select All
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    TO-226
  • Surface Mount
    3
  • Weight
    213.188414mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Current - Cathode
    75μA
  • Voltage Reference
    2.5V