  • LM4040EIM7-2.5/NOPB
LM4040EIM7-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040EIM7-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040EIM7-2.5/NOPB
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description:
-40°C~85°C TA Fixed PMIC LM4040 1 Channel 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 3259
Step5Bar-code shipping tag
LM4040EIM7-2.5/NOPB
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM4040
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Current - Cathode
    70μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Length
    2mm