  • LM4130AIM5-4.1
LM4130AIM5-4.1
advertisement
Manufacturer No:
LM4130AIM5-4.1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4130AIM5-4.1
Package:
SOT-23
Datasheet:
LM4130AIM5-4.1
Description:
0.953mm PMIC 1 Channel 5V SOT-23
Quantity:
In Stock : 8702
Step5Bar-code shipping tag
LM4130AIM5-4.1
  • Package / Case
    SOT-23
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    10 ppm/°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.953mm
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage
    4.096V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.596V
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    20mA
  • Quiescent Current
    75μA
  • Voltage - Output
    4.1V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    20 ppm/°C
  • Length
    2.92mm