  • LM5101CMA
LM5101CMA
advertisement
Manufacturer No:
LM5101CMA
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM5101CMA
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
LM5101CMA
Description:
Surface Mount Tube Obsolete EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 2 118V V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) LM5101 Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
LM5101CMA Overview
Its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is adopted for higher flexibility.A package of Tube has been used.A total of 2 drivers are integrated into its configuration.It's mounted on the way to Surface Mount.Using a 9V~14V supply voltage, gate drivers is capable of demonstrating Gate driverss superiorGate driversy.Gate type N-Channel MOSFET has been used in its design.This device is allowed to operate in a temperature range of -40°C~125°C TJ.Mosfet driver accepts input of type Non-Inverting.The configuration is based on 8 terminations.You will find various related parts under the base part number LM5101.Mosfet driver is mounted using the Surface Mount method.A total of 8 pins are available on the device.With a supply voltage of 12V, it is designed to operate.There is a maximum output current of 1A.Several electronic components are included in its subcategory of MOSFET Drivers.The number of component pins is 8.Ideally, the high-side voltage should not exceed 118V.The output current of this device can be set to 1A.118.3V is the output voltage.When not affected by external factors, this part consumes its quiescent current at 200μA.A maximum voltage of 100V should be maintained for the output voltage.
LM5101CMA Features
Embedded in the Tube package
2 drivers
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
8 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 118V
Quiescent current of 200μA
LM5101CMA Applications
There are a lot of Texas Instruments LM5101CMA gate drivers applications.
  • Isolated Supplies for controller area network (CAN),
  • High-speed communications
  • Portable computers
  • LCD/LCoS/DLP portable and embedded pico projectors
  • Video amplifiers
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • Industrial Modules
  • High frequency line drivers
  • RGB applications
  • Telecom switch mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
LM5101CMA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LM5101CMA.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Voltage - Supply
    9V~14V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Base Part Number
    LM5101
  • Pin Count
  • Output Voltage
    118.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Output Current
    1A
  • Propagation Delay
    26 ns
  • Quiescent Current
    200μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    4 ns
  • Max Output Voltage
    100V
  • Rise Time
    990ns
  • Fall Time (Typ)
    715 ns
  • Turn-Off Delay Time
    4 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    990ns 715ns
  • Channel Type
    Independent
  • Number of Drivers
    2
  • Turn On Time
    0.056 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    1A
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    1A 1A
  • High Side Driver
    YES
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    2.3V -
  • Turn Off Time
    0.056 µs
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    118V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm