  • LM78M12CT
LM78M12CT
advertisement
Manufacturer No:
LM78M12CT
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LM78M12CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
LM78M12CT
Description:
Fixed LM78M12 PMIC TO-220-3
Quantity:
In Stock : 2960
Step5Bar-code shipping tag
LM78M12CT
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    LM78M12
  • Voltage - Input (Max)
    35V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • Voltage Dropout (Max)
    2V @ 500mA Typ
  • PSRR
    80dB (120Hz)