  • LM809M3-2.93/NOPB
LM809M3-2.93/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM809M3-2.93/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM809M3-2.93/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
3.3V3 Terminals 3-Pin LM809 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
LM809M3-2.93/NOPB Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. In terms of packaging, power management follows the Cut Tape (CT) model. Please refer to this PMIC for 1 functions. This power management is made up of 1 channels which are available in a series format. Please refer to power management for TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. Manage ics operate at 3.3V supply voltages. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Using Surface Mount, IC management is mounted. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. In total, it has 3 pins on IC management. 3 pins are present on the power management system. Supply voltage (Vsup) should be at least 1.2V for this power management. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. The mounting type of the supervisors is Surface MountIt is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~105°C TA. When this power management system is in operation, it produces an output voltage of Push-Pull, Totem Pole. There is a supply current of 100μA for the power management. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by LM809.
LM809M3-2.93/NOPB Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
100μA operating supply current
LM809M3-2.93/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM809M3-2.93/NOPB Voltage Supervisors applications.
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Detection of phase loss
  • Cloud computing
  • Power distribution systems of ICU
  • Household appliances
  • Leakage protection
  • Refrigeration
  • Functional modules
  • WiFi router
  • Electrical fire monitoring system
Step5Bar-code shipping tag
LM809M3-2.93/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LM809
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Max Output Current
    20mA
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Power Dissipation
    320mW
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    15μA
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.89V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.96V
  • Threshold Voltage
    +2.93V
  • Undervoltage Threshold
    2.85V
  • Overvoltage Threshold
    3V
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm