  • LMF100CIWM
LMF100CIWM
advertisement
Manufacturer No:
LMF100CIWM
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMF100CIWM
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
LMF100CIWM
Description:
Tube Active Active Filters Obsolete 20 Non-RoHS Compliant DUAL 6.5V V
Purchasing and Inquiry
LMF100CIWM Overview
A 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package contains it.There is a Tube package that comes with it.Using Surface Mount mounting, the gadget can be mounted.Its filter type is Universal Switched Capacitor.Filter should be able to work wFilterh a power source of the type 4V~15V for power supply.There are a total of 16 20 pins on the board.Having a LMF100 in the component makes the device the best.There is either a cutoff or a center frequency in the device when it is operating at 100kHz frequency.Reflow reaches its peak temperature at 220.In order to power the component at all times, a source of 5V is required.Filter is important to note that 2 refers to the filter figure.When operated, it should be warmer than -40°C.The maximum working temperature at present is 85°C.Pin number 20 remains the same.One is included as part of the Surface Mount mount package, which is included in the price.Operating off a supply voltage of 6.5V, this DC DC switching regulator.As far as the part type is concerned, it is of the Active type.At 3.5MHz frequency, it can still operate accurately.Unless 7.5V is supplied, it will not function.Filter requires a supply voltage of 2V?in order to operate.
LMF100CIWM Features
Supply voltage of 5V
Maximum operating temperature of 85°C
Mount of Surface Mount
3.5MHz frequency
LMF100CIWM Applications
There are a lot of Texas Instruments LMF100CIWM active filters applications.
  • Simple, inexpensive video D/A post-ilters
  • Antialias or Reconstruction Filtering
  • Sample Rate Converters
  • Quadrature, Complex Filtering
  • Fast image manipulation
  • Telecommunications
  • Image Processing
  • Large Sample Rate Converter
  • Radar/Sonar
  • High- performance digital low-pass filters
Step5Bar-code shipping tag
LMF100CIWM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~15V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    3.5MHz
  • Base Part Number
    LMF100
  • Pin Count
    20
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4
  • Filter Type
    Universal Switched Capacitor
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Max Dual Supply Voltage
    7.5V
  • Min Dual Supply Voltage
    2V
  • Filter Order
    4th
  • Frequency - Cutoff or Center
    100kHz
  • Number of Filters
    2
  • Transfer Characteristics
    RESISTOR PROGRAMMABLE
  • Width
    7.5mm