  • LMV951MKX/NOPB
LMV951MKX/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LMV951MKX/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMV951MKX/NOPB
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
Description:
85mA per Channel 36nA 82 dB Instrumentational OP Amps 0.085μA 0.9V~3V LMV951 6 Pins SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Purchasing and Inquiry
LMV951MKX/NOPB Overview
In order to protect the op amps, a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 case is used. General Purpose-type instrumentation amplifiers are used in this application. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. A total of 6 terminations have been reported in the past few weeks. In this case, there are 6 pins on the board. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 1V. Instrumentation amplifier is a part of Operational Amplifier. Linear amplifier includes 6 pins. Op amp ic rates 2.8mV for input offset voltage. This electrical part should be mounted using type Surface Mount. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than -40°C~125°C for optimal performance. You can run this op amp ic on 570μA . There should be no change in the voltage gain. A benefit of this op amp ic is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many advantages it has to offer. According to the specifications of the buffer op amp, the operating supply voltage is rated at 1. An buffer amplifier is packed in a TR-shape according to the design.
LMV951MKX/NOPB Features
6 Pins
supply voltage of 1V
116dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
LMV951MKX/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LMV951MKX/NOPB Instrumentational OP Amps applications.
  • Comparator
  • Multiplication circuits
  • Inverse/same-phase proportional circuit
  • Automation control systems
  • Measurements of Wheatstone bridge
  • Signal operation
  • Wireless base stations
  • Television broadcasting equipment
  • Test equipment
  • High speed sample
Step5Bar-code shipping tag
LMV951MKX/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Voltage - Input Offset
    1.5mV
  • Low-Bias
    NO
  • Micropower
    YES
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.08μA
  • Programmable Power
  • Wideband
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    870μm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LMV951
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    1
  • Power Supplies
    0.9/3V
  • Operating Supply Current
    570μA
  • Nominal Supply Current
    370μA
  • Output Current
    45mA
  • Slew Rate
    1.4V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    82 dB
  • Current - Input Bias
    36nA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    0.9V~3V
  • Output Current per Channel
    85mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    2.8mV
  • Gain Bandwidth Product
    2.8MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    2800 kHz