  • LNRK.150T
LNRK.150T
advertisement
Manufacturer No:
LNRK.150T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LNRK.150T
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
LNRK.150T
Description:
Industrial & Electrical Fuses .15A 250VAC 125VDC Class RK1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LNRK.150T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LNRK.150T.
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Series
    POWR-GARD®, POWR-PRO® LLNRK
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.000L 14.30mmx50.80mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    150mA
  • Current Rating
    150mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, QPL, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK1
  • Length
    50.8mm