  • LP2950CZ-3.3
LP2950CZ-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2950CZ-3.3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LP2950CZ-3.3
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
LP2950CZ-3.3
Description:
Fixed LP2950 PMIC 3 TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Quantity:
In Stock : 17036
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LP2950CZ-3.3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LP2950
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    O-XBCY-T3
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 100mA
  • Reference Voltage
    1.26V
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Voltage Tolerance-Max
    2.4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    75μA
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C