  • LP2980IM5X-4.7/NOPB
LP2980IM5X-4.7/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2980IM5X-4.7/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2980IM5X-4.7/NOPB
Description:
Enable Fixed LP2980 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 570
Step5Bar-code shipping tag
LP2980IM5X-4.7/NOPB
    Select All
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    4.7V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 50mA
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Min Current Limit
    100mA
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %
  • Length
    2.92mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Base Part Number
    LP2980
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.2mA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    4.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA