  • LP2981IM5-2.9
LP2981IM5-2.9
advertisement
Manufacturer No:
LP2981IM5-2.9
HK JDW NO:
815-LP2981IM5-2.9
Datasheet:
LP2981IM5-2.9
Description:
Enable Fixed 0.95mm LP2981 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 33866
Step5Bar-code shipping tag
LP2981IM5-2.9
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP2981
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    1.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.9V
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    2.9V
  • Input Voltage (Min)
    3.9V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.37V @ 100mA
  • PSRR
    63dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    3.5%
  • Min Current Limit
    150mA
  • Length
    2.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C