  • LP2985AIM5-1.5
LP2985AIM5-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LP2985AIM5-1.5
HK JDW NO:
815-LP2985AIM5-1.5
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 3815
Step5Bar-code shipping tag
LP2985AIM5-1.5
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    150mA
  • Quiescent Current
    2mA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Length
    2.92mm