  • LP2985AIM5-2.6/NOPB
LP2985AIM5-2.6/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2985AIM5-2.6/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2985AIM5-2.6/NOPB
Description:
Enable Fixed 0.953mm LP2985 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 24713
Step5Bar-code shipping tag
LP2985AIM5-2.6/NOPB
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
    1
  • Terminal Pitch
    0.953mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.6V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    2.6V
  • Input Voltage (Min)
    3.6V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Voltage Tolerance-Max
    3.5%
  • Length
    2.92mm