  • LP2985AIM5-2.8/NOPB
LP2985AIM5-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2985AIM5-2.8/NOPB
Manufacturer:
HK JDW NO:
815-LP2985AIM5-2.8/NOPB
Description:
Enable Fixed Tin PMIC LP2985 5 Pin SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LP2985AIM5-2.8/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    5
  • Termination
    SMD/SMT
  • Packing Method
    TR
    1
  • Current Rating
    150A
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Max Output Current
    150mA
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Quiescent Current
    65μA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Nominal Output Voltage
    2.8V
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm