  • LP2985IM5-3.5/NOPB
LP2985IM5-3.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2985IM5-3.5/NOPB
Manufacturer:
HK JDW NO:
815-LP2985IM5-3.5/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Enable Fixed Tin PMIC LP2985 5 Pin SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LP2985IM5-3.5/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Packing Method
    TR
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    LP2985
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.5V
  • Max Output Current
    150mA
  • Quiescent Current
    65μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    3.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Nominal Output Voltage
    3.5V
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm