  • LP2985ITL-3.3/NOPB
LP2985ITL-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2985ITL-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2985ITL-3.3/NOPB
Package:
5-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2985 PMIC 5 5-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 4627
Step5Bar-code shipping tag
LP2985ITL-3.3/NOPB
  • Package / Case
    5-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LP2985
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    2.5mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    65μA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    95μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.58V @ 150mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    280mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.28V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%