  • LP2986AILD-3.3
LP2986AILD-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2986AILD-3.3
HK JDW NO:
815-LP2986AILD-3.3
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2986 PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9431
Step5Bar-code shipping tag
LP2986AILD-3.3
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    200mA
  • Base Part Number
    LP2986
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    200mA
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    250mA
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm