  • LP2986ILD-3.3/NOPB
LP2986ILD-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2986ILD-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2986ILD-3.3/NOPB
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed LP2986 PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1689
Step5Bar-code shipping tag
LP2986ILD-3.3/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LP2986
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    3.7mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 200mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm