  • LP2989AILDX-3.3/NOPB
LP2989AILDX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP2989AILDX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LP2989AILDX-3.3/NOPB
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2989 PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3416
Step5Bar-code shipping tag
LP2989AILDX-3.3/NOPB
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    110μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.75 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    175μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 500mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    310mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Min Current Limit
    600mA
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Current Rating
    500mA
  • Base Part Number
    LP2989
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    9mA