  • LP2989ILDX-2.5
LP2989ILDX-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP2989ILDX-2.5
HK JDW NO:
815-LP2989ILDX-2.5
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP2989 PMIC 8 8-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16898
Step5Bar-code shipping tag
LP2989ILDX-2.5
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LP2989
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    9mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    110μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.25 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Current - Quiescent (Iq)
    175μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.65V @ 500mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    310mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.31V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Min Current Limit
    600mA
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm