  • LP2992ILD-3.3
LP2992ILD-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2992ILD-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP2992ILD-3.3
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.95mm LP2992 PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8902
Step5Bar-code shipping tag
LP2992ILD-3.3
  • Max Output Current
    250mA
  • Quiescent Current
    65μA
  • Accuracy
    4 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.85V @ 250mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    450mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.45V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Output Voltage Accuracy
    4 %
  • Length
    3.29mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2.92mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current - Supply (Max)
    4mA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V