  • LP3853ET-2.5
LP3853ET-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP3853ET-2.5
HK JDW NO:
815-LP3853ET-2.5
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LP3853ET-2.5
Description:
Enable Fixed LP3853 PMIC 3 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 1536
Step5Bar-code shipping tag
LP3853ET-2.5
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LP3853
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    3A
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    4mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 3A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    390mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.39V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%