  • LP3856ES-3.3
LP3856ES-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP3856ES-3.3
HK JDW NO:
815-LP3856ES-3.3
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LP3856ES-3.3
Description:
Enable Fixed LP3856 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 1903
Step5Bar-code shipping tag
LP3856ES-3.3
    Select All
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LP3856
  • Pin Count
    4
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    3A
  • Quiescent Current
    4mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 3A
  • PSRR
    73dB ~ 57dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    390mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.39V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    1.5 %