  • LP38690DT-3.3
LP38690DT-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP38690DT-3.3
HK JDW NO:
815-LP38690DT-3.3
Datasheet:
LP38690DT-3.3
Description:
Fixed 2.285mm LP38690 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 15209
Step5Bar-code shipping tag
LP38690DT-3.3
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Terminal Pitch
    2.285mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LP38690
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 1A
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    650mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.45V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    2.55mm
  • Length
    6.58mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    2.3mm