  • LP38691DTX-2.5/NOPB
LP38691DTX-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP38691DTX-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LP38691DTX-2.5/NOPB
Description:
Fixed 2.285mm Tin LP38691 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 1600
Step5Bar-code shipping tag
LP38691DTX-2.5/NOPB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    2.285mm
  • Base Part Number
    LP38691
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    500mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.73V @ 500mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    430mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    2.55mm
  • Length
    6.58mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    2.3mm