  • LP38693SD-2.5
LP38693SD-2.5
advertisement
Manufacturer No:
LP38693SD-2.5
HK JDW NO:
815-LP38693SD-2.5
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
LP38693SD-2.5
Description:
Enable Fixed 0.95mm LP38693 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3109
Step5Bar-code shipping tag
LP38693SD-2.5
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LP38693
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    500mA
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Protection Features
    Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.73V @ 500mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    430mV
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm