  • LP38841SX-1.5
LP38841SX-1.5
advertisement
Manufacturer No:
LP38841SX-1.5
HK JDW NO:
815-LP38841SX-1.5
Description:
Enable Fixed LP38841 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 2
Step5Bar-code shipping tag
LP38841SX-1.5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LP38841
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    800mA
  • Quiescent Current
    35mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.575V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.21V @ 800mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    75mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.075V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.64mm