  • LP38843SX-0.8
LP38843SX-0.8
advertisement
Manufacturer No:
LP38843SX-0.8
HK JDW NO:
815-LP38843SX-0.8
Description:
Enable Fixed LP38843 PMIC 4 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 11752
Step5Bar-code shipping tag
LP38843SX-0.8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LP38843
  • Current - Supply (Max)
    40mA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    800mV
  • Max Output Current
    3A
  • Quiescent Current
    35mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    0.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.01V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 3A
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    210mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.21V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.64mm