  • LP3891ET-1.2/NOPB
LP3891ET-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP3891ET-1.2/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP3891ET-1.2/NOPB
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LP3891ET-1.2/NOPB
Description:
Enable Fixed LP3891 PMIC TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 17442
Step5Bar-code shipping tag
LP3891ET-1.2/NOPB
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LP3891
  • Current - Supply (Max)
    8mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.216V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    30μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.4V @ 800mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.1V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V