LP3905SD-30/NOPB
LP3905SD-30/NOPB
815-LP3905SD-30/NOPB
14-WFDFN Exposed Pad
14 Terminations3V~5.5V 14 Pin LP3905 Specialized Power Management ICs1 Functions
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LP3905SD-30/NOPB Overview
Tape & Reel (TR) is acceptable for shipping the power management.A convenient packaging is provided in the form of 14-WFDFN Exposed Pad .Surface Mount is a universal mounting method for easy adaptation.At Handheld/Mobile Devices and other applications, this power management is targeted.The operating temperature of the power management ic should be set to -40°C~85°C to avoid mal-function.The power management operates at a voltage of 3V~5.5V volts.Get more power ic's pin-to-pin solutions for your special needs by searching LP3905 .On the power management, you can find 14 terminals.It has been praised for its accuracy as a POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC.This power managment ic has 14 pins.The board has a Surface Mount for mounting on PCBs or other boards.In addition to being supplied by the 3.6V voltage, the power manager is capable of performing many demanding tasks.This is ics supply of the Switching Regulator or Controllers series.In order for the ic supplies to operate, it will require at least 3V .To maintain the quality of the output, 4 channels work together.You are not supposed to feed the power supply ic with voltage higher than 5.5V .It has a 2.8V voltage output.The ic power supply should be outputting 600mA at the moment.
LP3905SD-30/NOPB Features
Mainly used in Handheld/Mobile Devices applications
Operating temperature: -40°C~85°C
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT analog IC
LP3905SD-30/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LP3905SD-30/NOPBPower Management applications.
- Communications payload
- Hardware Monitoring for PCs
- Projection Mapping
- In Conjunction With the Internal Feedback E/A of OEM Power Supply Units
- Automotive Infotainment
- Cordless Phone Base Station
- Base Station Power Distribution Systems
- I/Os (FPGAs, ASICs, DSPs)
- Automotive Infotainment
- Industrial PC
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
LP3905SD-30/NOPB
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-UCC39002DR8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2997M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ25570RGRT20-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2995M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2996MR/NOPB8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65051RSMT32-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ25505RGRT20-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65563ARGTR16-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65053RGET24-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2996M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare