LP3906SQX-PPXP/NOPB
LP3906SQX-PPXP/NOPB
815-LP3906SQX-PPXP/NOPB
24-WFQFN Exposed Pad
24 Terminations2.7V~5.5V 24 Pin LP3906 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
LP3906SQX-PPXP/NOPB Overview
It is acceptable to ship in the way of Tape & Reel (TR) .To facilitate transportation, it is packaged the power management in 24-WFQFN Exposed Pad .For easy adaptation, Surface Mount is a universal mounting method.The power management is targeted at Digital Cores and other applications.To ensure proper functioning, the operating temperature of the power management ic should be set to -40°C~85°C .It works with 2.7V~5.5V voltage.Get more power ic's pin-to-pin solutions for your special needs by searching LP3906 .On the power management, there are two 24 terminals.It has received much praise because it is a SWITCHING REGULATOR analog integrated circuit.The integrated power supplies is designed with 24 pins.The board has a Surface Mount for mounting on PCBs or other boards.There is 60μA voltage applied to this power management ic.It belongs to the Switching Regulator or Controllers series.It is necessary for 4 channels to work together in order for the output quality to be maintained.It is also possible to detect ALSO HAS PFM CONTROL TECHNIQUE, ALSO OPERATES AS LDO REGULATOR when using this integrated power supplies.
LP3906SQX-PPXP/NOPB Features
Mainly used in Digital Cores applications
Operating temperature: -40°C~85°C
SWITCHING REGULATOR analog IC
ALSO HAS PFM CONTROL TECHNIQUE, ALSO OPERATES AS LDO REGULATOR
LP3906SQX-PPXP/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LP3906SQX-PPXP/NOPBPower Management applications.
- SmartPhones
- Medical
- SSTL-2 WHITE SPACE
- Equipment Run-Off of Battery Backup
- Networking Equipment
- LP2996A: DDR3L
- Switches
- Hardware Monitoring for Servers
- Server Backplane Systems
- Digital Signage
Package
LP3906SQX-PPXP/NOPB
Texas Instruments815-UCC39002DR8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2997M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ25570RGRT20-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2995M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2996MR/NOPB8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65051RSMT32-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ25505RGRT20-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65563ARGTR16-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65053RGET24-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2996M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare