  • LP5900TL-1.8
LP5900TL-1.8
advertisement
Manufacturer No:
LP5900TL-1.8
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LP5900TL-1.8
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
Fixed 0.5mm PMIC 4 SMD/SMT
Quantity:
In Stock : 7001
Step5Bar-code shipping tag
LP5900TL-1.8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    4
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Polarity
    Positive
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Accuracy
    2 %
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Dropout Voltage
    80mV
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Height Seated (Max)
    0.675mm