  • LP5990TM-3.6/NOPB
LP5990TM-3.6/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LP5990TM-3.6/NOPB
HK JDW NO:
815-LP5990TM-3.6/NOPB
Package:
4-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed LP5990 PMIC 4 4-WFBGA, DSBGA
Quantity:
In Stock : 10407
Step5Bar-code shipping tag
LP5990TM-3.6/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Quiescent Current
    75μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    75μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 200mA
  • PSRR
    55dB (10kHz)
  • Dropout Voltage
    160mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.16V
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    675μm
  • Length
    0m
  • Width
    0m
  • Thickness
    420μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-WFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Base Part Number
    LP5990
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA