  • LPC11A11FHN33/001,
LPC11A11FHN33/001,
advertisement
Manufacturer No:
LPC11A11FHN33/001,
HK JDW NO:
318-LPC11A11FHN33/001,
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Description:
8KB 8K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller LPC11Axx Series 3.3V 32-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6497
Step5Bar-code shipping tag
LPC11A11FHN33/001,
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    LPC11Axx
  • Published
    2010
    32
  • HTS Code
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.6V
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.6V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 8x10b; D/A 1x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    8192
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • RAM (bytes)
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    7mm