  • LPC11D14FBD100/302
LPC11D14FBD100/302
advertisement
Manufacturer No:
LPC11D14FBD100/302
HK JDW NO:
318-LPC11D14FBD100/302
Package:
100-LQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller LPC11Dxx Series LPC11D 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 1048
Step5Bar-code shipping tag
LPC11D14FBD100/302
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    LPC11Dxx
  • Published
    2010
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LPC11D
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Number of I/O
    42
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, Microwire, SPI, SSI, SSP, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    32768
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm