  • LPC54607J512ET180E
LPC54607J512ET180E
advertisement
Manufacturer No:
LPC54607J512ET180E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LPC54607J512ET180E
Package:
180-TFBGA
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller LPC546xx Series 180-TFBGA
Quantity:
In Stock : 1080
Step5Bar-code shipping tag
LPC54607J512ET180E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RAM Size
    200K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Data Converter
    A/D 12x12b
  • EEPROM Size
    16K x 8
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    180-TFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    LPC546xx
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    145
  • Speed
    180MHz