  • LPC802M001JHI33Y
LPC802M001JHI33Y
advertisement
Manufacturer No:
LPC802M001JHI33Y
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LPC802M001JHI33Y
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller LPC80xM Series 3.3V 32-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17707
Step5Bar-code shipping tag
LPC802M001JHI33Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LPC80xM
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    33
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    17
  • Speed
    15MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 12x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm