  • LPS1100H10R0JB
LPS1100H10R0JB
advertisement
Manufacturer No:
LPS1100H10R0JB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-LPS1100H10R0JB
Package:
Box
Datasheet:
LPS1100H10R0JB
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1100W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPS1100H10R0JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    5kV
  • Power Rating
    1.1kW
  • Voltage - Rated DC
    5kV
  • Max Power Dissipation
    1.1kW
  • Depth
    60mm
  • Military Standard
    Not
  • Lead Style
    M4 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Height
    25.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.055 26.80mm
  • Length
    64.7mm
  • Width
    56.9976mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    LPS 1100
  • Size / Dimension
    2.362Lx2.244W 60.00mmx57.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Non-Inductive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    10Ohms
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1100W