  • LPWI201608S1R0T
LPWI201608S1R0T
advertisement
Manufacturer No:
LPWI201608S1R0T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-LPWI201608S1R0T
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
LPWI201608S1R0T
Description:
Quantity:
In Stock : 2639
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPWI201608S1R0T
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal Composite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LPWI
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thin Film
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    65mOhm Max
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Current - Saturation
    2.9A
  • Rated Current-Max
    2.6A
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm