  • LQM2MPNR68MGHL
LQM2MPNR68MGHL
advertisement
Manufacturer No:
LQM2MPNR68MGHL
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQM2MPNR68MGHL
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
LQM2MPNR68MGHL
Description:
Fixed Inductors 0806 0.68uH 1.9A +/-20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQM2MPNR68MGHL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQM2
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    1.9A
  • Case Code (Metric)
    2016
  • Case Code (Imperial)
    0806
  • Inductance
    680nH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    75mOhm Max
  • Max DC Current
    1.9A
  • Frequency - Self Resonant
    60MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    3.1A
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm