  • LQS100A48-1V8RAJ
LQS100A48-1V8RAJ
advertisement
Manufacturer No:
LQS100A48-1V8RAJ
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-LQS100A48-1V8RAJ
Package:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet:
LQS100A48-1V8RAJ
Description:
DC DC CONVERTER 1.8V 200W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQS100A48-1V8RAJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    89.5%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Voltage - Output 1
    1.8V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    100A
  • Total Power Output-Max
    200W
  • Height Seated (Max)
    7.87mm
  • Length
    58.4mm
  • Width
    36.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/4 Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    LQS (200W)
  • Size / Dimension
    2.30Lx1.45W x 0.33 H 58.4mmx36.8mmx8.4mm
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    200W