  • LQS50A48-3V3REJ
LQS50A48-3V3REJ
advertisement
Manufacturer No:
LQS50A48-3V3REJ
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-LQS50A48-3V3REJ
Package:
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet:
LQS50A48-3V3REJ
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 165W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQS50A48-3V3REJ
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    8-DIP Module, 1/4 Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    LQS (200W)
  • Size / Dimension
    2.30Lx1.45W x 0.34 H 58.4mmx36.8mmx8.6mm
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    165W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    50A
  • Output Power
    200W
  • Height Seated (Max)
    8.89mm
  • Length
    58.4mm
  • Width
    36.8mm