  • LR2010-R50FW
LR2010-R50FW
advertisement
Manufacturer No:
LR2010-R50FW
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
HK JDW NO:
850-LR2010-R50FW
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
LR2010-R50FW
Description:
LR Series, Thick Film, 500mOhms, 1W, ±1%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 12395
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LR2010-R50FW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    2.64mm
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Case Code (Metric)
    5025
  • Case Code (Imperial)
    2010
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm
  • Length
    5.2324mm
  • Width
    5.23mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    LR
  • Published
  • Size / Dimension
    0.206Lx0.104W 5.23mmx2.64mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500mOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C